Feeds:
Wpisy
Komentarze

Miniatury wróciły do zamku w Dzikowie.

rzeszów2

Po 70 latach do Zamku w Dzikowie, siedziby Rodziny Tarnowskich powróciło ponad 80 cennych miniatur. Miniatury można zobaczyć w Gabinecie Miniatur, w otwarciu którego uczestniczyło wielu przedstawicieli Tarnowskich z różnych gałęzi rodu. Po ponad 70 latach nieobecności, wróciła duża część dzikowskiej kolekcji miniatur. Liczący ponad 200 sztuk zbiór zgromadziła Waleria ze Strojnowskich Tarnowska ze swoim mężem, Janem Feliksem. Eksponaty, które na stałe zagościły w zamku, zostały przywiezione z Muzeum Narodowego w Krakowie. Pozostała część kolekcji miniatur znajduje się w Muzeum Polskim w Rapperswilu. Jak podkreślał dr Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, dzikowski zbiór miniatur to zbiór unikatowy na skalę europejską, historyczny, stojący na bardzo wysokim poziomie wykonania.

.

Większość to dzieła słynnego XIX wiecznego miniaturzysty Wincenta Lesseura, wiele z nich powstało w Dzikowie. Po wojnie władze komunistyczne zarekwirowały zamek wraz ze wszystkimi zbiorami. Dopiero w ostatnich latach po długotrwałych procesach sądowych Tarnowscy znów stali się właścicielami kolekcji miniatur .

Teraz zbiór wart kilkanaście milionów złotych przekazali w 30-letni depozyt muzeum,które mieści się w dzikowskim zamku. Jan Tarnowski najstarszy członek rodu z linii dzikowskiej twierdzi, że to wypełnienie rodzinnych zobowiązań. Z tej okazji na zjazd rodzinny zjechało się do Tarnobrzega ponad 100 członków rodu Tarnowskich.

15 sierpnia 2015r.

.

tarn1.

tarn0.

minPortret  Joanny Grudzińskiej ks.Łowickiej autorstwa Walerii Tarnowskiej.

Reklamy

Comments RSS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: